İnternet sitesi nasıl kurulur?

İnternet sitesi nasıl kurulur, internet sitesi kurmak ne kadar şeklinde aklınızda bir soru işareti varsa tam olarak doğru yerdesiniz. Bu yazımızda sizler için detaylı bir şekilde, görsel içeriklerle zenginleştirerek internet sitesi nasıl kurulur sorusuna cevap vermek istedik. Sizleri daha fazla bekletmeden yazımıza geçelim.


İnternet Sitesi Kurma Maliyeti


İnternet sitesi kurmak için harcayacağınız para, alacağınız hizmetlerin kalitesine göre değişiklik gösterecektir. Bir internet sitesi kurmak için gerekli olan şeyler alan adı ve sunucudur. Alan adı “sitenizinadı.com/net” vb şeklinde gördüğünüz internet bağlantılarına verilen isimdir. Alan adınızı almadan önce alacağınız alan adının boşta olmasına, arama motorları tarafından herhangi bir kısıtlaması olmamasına dikkat etmeniz gerekir. Alacağımız alan adını bulduk, herhangi bir kısıtlaması olmadığını gördük, peki şimdi nereden alan adı alabiliriz?
Alan adı satın almak için binlerce farklı marka bulunmakta. Başta; Godaddy, İsimtescil, Natro olmak üzere pek çok firma bulunuyor. Bir alan adı fiyatı ortalama olarak 50 TL civarındadır. Tabi ki firmaların kampanyaları, indirim kuponları ile çok daha uygun fiyatlara satın alabilirsiniz.
Şimdi gelelim hosting kısmına. Hosting adını verdiğimiz hizmet sunucu anlamına gelir. Sitemize kuracağımız tema, ekleyeceğimiz yazılar, görseller sunucu içerisinde barınır. Ayrıca alan adınızı sunucunuza bağlamazsanız alan adınız da çalışmayacaktır.
Hosting fiyatları, alan adına göre çok daha karmaşıktır çünkü hostinglerin çok farklı özellikleri bulunmaktadır. Hostinginize ekleyebileceğiniz maksimum alan adı, hostinginizin maksimum kaç GB dosya barındırabileceği, aylık trafik hacmi, hızı gibi fiyatı değiştirecek pek çok etken bulunmaktadır. Hostinginizi Teknofirst, Yöncü, Odeaweb gibi pek çok hosting firmasından satın alabilirsiniz. Burada hem uygun fiyatları hem de kalitesinden dolayı biz uzun zamandır Teknofirst sitesini tercih ediyoruz. Teknofirst sitesi üzerinden yıllık 50 TL’ye işinizi görecek bir hosting alabilirsiniz.
Yani bir internet sitesi kurma maliyeti ortalama 100 liraya tekabül etti. Tabi ki bu ücretler her gün değişiklik gösterebilir.

Alan Adı ile Hosting Bağlama:

  • Alan adımızı ve hostingimizi aldıktan sonra bu ikisini birbirine bağlamamız gerekiyor. Bunun için;
  • Hosting aldığımız siteden ürün/hizmetlerim kısmına giriyoruz ve yönet butonuna tıklıyoruz.
  • Burada karşımıza hostingimizin ad sunucu (ns1.marka.com şeklinde) bilgilerimiz çıkacaktır. Ad sunucu bilgilerinizi kopyalayın.
  • Şimdi alan adı aldığımız firmada aynı şekilde ürün/hizmetlerim kısmına girerek alan adını yönet diyoruz.
  • Yönetim kısmına DNS adreslerini değiştir ve türevinde bir yazı çıkacaktır. Buraya tıkladıktan sonra açılan metin alanlarına ad sunucularınızı yapıştırın.
  • Eğer bu işlemi yapamazsanız hizmet aldığınız firmaya destekten iletmeniz yeterli olacaktır, tüm firmalar bunu ücretsiz olarak yaparlar.
  • Ad sunucularınızı ekledikten sonra hostinginiz ile bağlanması yaklaşık 1 saat kadar sürecektir.

Tüm bunları hallettikten sonra tek yapmanız gereken kullanacağınız özel yazılımı veya WordPress’i kurarak sitenizi oluşturmak olacaktır. Bir sonraki paylaşacağımız makalemizde sizlere WordPress site nasıl kuruluyor çok detaylı bir şekilde anlatacağız. Bu makalemizde okuyup da yapamadığınız, anlamadığınız bir kısım olursa yorumlar üzerinden belirtebilirsiniz. Sizlere yardımcı olabilmek için buradayız.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sevgiliyi telefona kaydetme-grup isimleri-kırmızı kalp anlamı-kızlara güzel sözler-kızlara iltifatlar