SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır? 7 Adımda SEO Uyumlu Makale Yazın

Gerek kendi sitelerimiz için gerek para kazanmak için makaleler yazıyoruz. Tabi ki makalelerimizi yazarken dikkate almamız gereken çok önemli bir etken bulunuyor. Makalelerimizin kalitesini arttırmak, arama motorlarından trafik getirecek hale getirmek için seo uyumlu makale yazmamız gerekiyor.  Peki seo uyumlu makale nasıl yazılır? Hiç vakit kaybetmeden anlatalım, siz de öğrenip hemen seo uyumlu makalelerinizi yazmaya başlayın.

SEO Uyumlu Makale Nedir?

Öncelikle SEO, dilimizde arama motoru optimizasyonu olarak geçmektedir. SEO uyumlu makale ise yazdığımız makalelerin kullanıcılar tarafından yapılan aramalarda üst sıralara çıkması için yapılan arama motoru optimizasyonudur.

Yazım Üslubu

Her şeyden önce makalenizde kullanacağınız dil çok önemlidir. Makalenizi sade ve anlaşılır bir dil ile yazın. Sırf kelime sayısını arttırmak için gereksiz kelime kullanımından kaçının. Cümlelerinizi kısa ve öz tutun.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır

Anahtar Kelime Analizi

Yazacağımız makale için gerekli araştırmaları yaptık, şimdi makalemize ekleyeceğimiz anahtar kelimeleri seçeceğiz. Anahtar kelime seçimi bir makalenin en önemli etkenlerinden bir tanesidir. Anahtar kelimeler sayesinde kullanıcıların arama motorlarında ne şekilde yazarak arama yaptıklarını, en fazla hangi kelimeleri kullanarak aradıklarını anlayabiliriz. Anahtar kelimelerimizi seçmek için ister Ads Anahtar Kelime Planlayıcı, NeilPatel, Keywordtool gibi ücretsiz hizmetleri kullanabilir, isterseniz de daha iyi sonuçlar için Semrush, Ahrefs gibi ücretli hizmetleri kullanabilirsiniz. Bulduğunuz anahtar kelimelerin aranma hacminin yüksek olması hem iyi hem de kötü bir durumdur. Aranma hacminin yüksek olması demek o anahtar kelimede rekabetin çok olduğu anlamına gelir. Bu durumun iyi yönü çok fazla insan tarafından araştırılan, sitenize trafik çekecek bir anahtar kelime olmasıdır. Kötü yanı ise rekabetin çok fazla olmasından dolayı rakip siteleriniz tarafından altlarda kalarak sitenizin aramalarda en altlarda çıkmasına sebep olacaktır. Bundan dolayı anahtar kelimelerinizi kullanırken aranma hacmi yüksek ve düşük olan kelimelerden birkaç tanesini seçerek karışık şekilde kullanmak biraz daha avantaj sağlayacaktır.

Makale Başlık Seçimi

Makale başlığınız, sizin sitenize trafik çekecek en önemli etkendir. İnsanlar arama motorlarında arama yaptıklarında en uygun başlığı seçerek siteye girmektedir. Makalenizde anlattığınız içeriği en uygun ve kısa şekilde tamamlayacak başlığı seçip kullanmaya çalışın. Ayrıca makale başlıklarınızda anahtar kelimenizi kullanmaya da dikkat edin. Eğer başlığınızda sayı kullanma imkanınız varsa sayıları da kullanın. Örneğin “5 Adımda Seo, İnternetten Para Kazanma Yolları 2021” şeklinde.

Makalenin Giriş Paragrafı

Makalenizin ilk giriş paragrafında yani ilk %10’luk kısmında kullanacağınız anahtar kelimelerden en az bir tanesini kullanmayı unutmayın. Ayrıca bunu yaparken anahtar kelimelerinizi olduğu gibi değil de farklı varyasyonlarında da kullanabilirsiniz. Anahtar kelimeleri olduğu gibi kullanmak hem makale yapınızı bozacak hem de arama motorları, o makaleyi sadece anahtar kelime için yazdığınızı anlayacaktır.

İç ve Dış Bağlantılar

Makalenizin içerisinde en az bir adet iç ve dış bağlantı geçirmeyi eksik etmeyin. İç bağlantıdan kastımız makaleyi ekleyeceğiniz site içerisinden bir link vermek, dış bağlantı ise site dışında farklı bir sitenin bağlantısı vermektir.

Görsel Kullanımı

Yazı içeriğinizi zenginleştirmesi adına makale içerisine görseller eklemeyi ihmal etmeyin. Eklediğiniz görsellerde alt etiketini ekleyin. Bu sayede arama motorları aranılan kelimelerde sizin görsellerinizi de gösterecek, sitenize görseller sayesinde trafik çekeceksiniz.

Alt Başlıklar

Makalenizin başlığında mutlaka H1 etiketi kullanın. Diğer alt başlıklarda ise H2, H3 etiketleri kullanmaya özen gösterin. Bunlara ek olarak kullandığınız alt başlıklarda anahtar kelimelerinizi kullanmayı unutmayın.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sevgiliyi telefona kaydetme-grup isimleri-kırmızı kalp anlamı-kızlara güzel sözler-kızlara iltifatlar