WordPress mi Blogger mı?

Yeni bir internet sitesi açacak olan çoğu insanın aklını kurcalayan sorulardan bir tanesi WordPress mi Blogger mı sorusudur. Eğer ikisinin de ne olduğunu bilmiyorsanız hemen söyleyelim. WordPress ve Blogger, ücretsiz olarak internet siteleri sağlayan iki farklı hizmettir. Bu iki hizmetin de çeşitli avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere bu iki hizmetin artılarından ve eksilerinden bahsedeceğiz. Hiç vakit kaybetmeden yazımıza geçelim.

WordPress ve Blogger Avantajları

Öncelikle Blogger, Google’a ait olan bir hizmettir. Blogger tabanlı bir site kuracağınız zaman herhangi bir hosting, sunucu ücreti ödemeden Blogger sunucularını kullanırsınız. Sunucular zaten Google’a ait oldukları için kesinti, sunucu hızı gibi etmenleri kafanıza takmanıza da gerek kalmaz. Durum WordPress için bu şekilde değildir. WordPress kullanacaksanız aylık veya yıllık olarak hosting ücreti ödemeniz gerekecek, ayrıca hızı düşük bir hosting kullanmanız durumda siteniz trafik kaybedektir.

Bir diğer konu ise tema seçeneğidir. Blogger için binlerce tema olsa da bir temayı getirebileceğiniz nokta sınırlıdır. WordPress üzerinde böyle bir sıkıntı yoktur. Bir WordPress temasını hayal ettiğiniz gibi şekillendirebilirsiniz ayrıca eklenti ekleme sayesinde milyonlarca ücretli/ücretsiz eklenti ile sitelerinizi çok daha işlevsel hale getirebilirsiniz. WordPress’in Woocommerce temalarından da faydalanarak isterseniz kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, kendi ürünlerinizi de satabilirsiniz. Üstelik WordPress eklentileri sayesinde sitenizde çok daha fazla seo çalışması yapabileceğiniz için arama motorlarında daha üst sıralara çıkabilecek, site trafiğinizi arttırarak daha fazla kazanç sağlayabileceksiniz.  

WordPress mi Blogger mı?

Bu özellikleri belirtmişken biz size birkaç tavsiye verelim. Şunu unutmamanızı isteriz ki WordPress, Blogger sitelerine göre çok daha uğraştırıcıdır. WordPress’te yapabileceğiniz o kadar fazla seçenek olduğu için çok fazla vaktinizi alacaktır. Tabi ki harcadığınız bu vakit hiçbir şekilde boşa gitmeyecektir. Blogger’a göre çok daha güzel siteler oluşturmanıza yarayacaktır. Eğer bu işler için çok fazla bilginiz yoksa Blogger sizin için daha uygun olacaktır. Blogger ile başladıktan sonra biraz daha kendinizi geliştirip WordPress’e geçiş yapabilirsiniz.

Sizin de bir internet siteniz varsa veya açmayı planlıyorsanız sitemizdeki Webmaster yazılarımızı takip etmeyi unutmayınız.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sevgiliyi telefona kaydetme-grup isimleri-kırmızı kalp anlamı-kızlara güzel sözler-kızlara iltifatlar