WordPress Site Hızlandırma – 4 Adımda Sitelerinizi Hızlandırın

WordPress Site Hızlandırma

İnternet sitelerimizin hızlı açılması hem site trafiğimiz için hem de arama motorlarının sizi üst sıralara koyması için çok önemli bir etkendir. Hiçbir kullanıcı yavaş açılan sitede durmaz, farklı sitelere girmeyi tercih eder. Ayrıca Google arama motorunun site hızına ne kadar fazla önem verdiğini de anlatmamıza bile gerek yok. Peki WordPress site hızlandırma işlemi için neler yapılabilir? Hiç vakit kaybetmeden sizlere 4 adımda WordPress site hızlandırma yollarını anlatalım.

İşleme başlamadan önce Google PageSpeed, Gtmetrix gibi araçları kullanarak site hızınıza bakmayı unutmayınız.

WordPress Site Hızlandırma İçin Hosting Seçimi

Site hızını arttırmak için sunucu seçimi çok önemli bir etkendir. Eğer bütçeniz el veriyorsa kaliteli bir hosting firması üzerinden limitsiz trafik seçeneği sunan Türkiye lokasyon bir hosting tercih etmenizi öneririz. Ayrıca hostinglerinize özel IP alabilirsiniz, sunucu hızınız uçuşa geçecektir. Burada kendi fikrimi de belirtmek isterim ki bizim hosting tercihimiz TeknoFirst hostingdir. WordPress siteleri için özel WordPress Hosting seçeneği sunması ve destek taleplerine çok hızlı şekilde cevap vermeleri gibi birçok neden, TeknoFirst’i tercih etme sebebimizdir. Buna ek olarak OdeaWeb, Güzel gibi hosting firmalarını da tercih edebilirsiniz.

Gereksiz Eklentileri Silmek

WordPress sitelerimizi yavaşlatan etmenlerden birisi de yüklü olan eklentilerdir. Yüklü eklentiler kısmına girerek kullanmadığınız eklentileri önce etkisizleştir yaptıktan sonra silmeyi unutmayın. Ne kadar az eklenti olursa siteniz o kadar hızlı açılacaktır.

WordPress site hızlandırma yolları

Cache Kurulumu

WordPress site hızlandırma konusunda bize en çok yardımcı olan eklentilerden bir tanesi de cache yani önbellek eklentileridir. Önbellek eklentisi sayesinde girilen siteler kayıt olacağı için bir sonraki açılışta daha hızlı açılacaktır. Biz önbellek eklentisi olarak Wp Fastest Cache eklentisini kullanmayı tercih ediyoruz. Tabi ki LiteSpeed Cache, Wp Super Cache gibi pek çok önbellek eklentisi bulunuyor fakat hem kullanım kolaylığı açısından hem de Türkçe dil desteği olması nedeniyle biz Wp Fastest Cache kullanmak istedik. Eklentiyi kurduktan sonra ayarlarınızı ister kendinize göre ister aşağıdaki resimdeki gibi düzenleyebilirsiniz.

https://prnt.sc/10x0k99

Görsel Optimizasyonu

Sitelerimizi yavaşlatan etkenlerden birisi de yüklediğimiz resimlerdir. Büyük boyutlu HD görseller sitenizin çok daha yavaş açılmasına neden olacaktır. Resimlerinizi yüklemeden önce çeşitli bilgisayar programları veya online sıkıştırıcıları kullanarak görsel boyutlarınızı küçültebilirsiniz. Küçülttüğünüz resimleri sitenize ekledikten sonra Imagify, Webp Converter gibi eklentileri kullanarak görsellerinizi optimize edebilirsiniz.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sevgiliyi telefona kaydetme-grup isimleri-kırmızı kalp anlamı-kızlara güzel sözler-kızlara iltifatlar